Piranská morská soľ – proces vzniku, spracovania a jej benefity

 

V prvom blogu sme Vám predstavili našu Piranskú morskú soľ. Dočítali ste sa odkiaľ táto soľ pochádza (Piran, Slovinsko) a teraz sa spolu pozrieme bližšie na proces jej spracovania a na pozitíva, ktoré tento unikátny prírodný produkt prináša.

Piranská morská soľ je vzácny produkt národného parku Sečovlje Salina, ktorý sa nachádza na území Slovinska, na pobreží Jadranského mora. Vzniká ako výsledok pôsobenia nepokojných vetrov, teplého slnka a ťažkej práce soľných pracovníkov. Piranská soľ sa spracováva ručne, podľa tradičných metód , ktoré pretrvali stáročia, konkrétne už viac ako 700 rokov.

Hlavný proces zahŕňa prirodzenú kryštalizáciu v soľných oblastiach parku, ktoré sú chránené petolou (cenný bio sediment, ktorý tvorí substrát minerálov a mikroorganizmov). Soľné panvy Sečovlje a Strunjan sú jediné časti, kde sa soľ stále produkuje a kde tradičná produkcia pretrvala do dnešných čias.

.blog_2_foto_voden-ogled-kpss

Dnes je ich ekonomická úloha postavená do pozície ochrancu prírody a kultúrnych úloh: vyrábaná soľ je pochúťka pre gurmánov, zachováva zvyklosti. Soľné panvy dávajú útočisko vzácnym a zvláštnym druhom rastlín a živočíchov a zároveň je to spomienka na kedysi bohatú stredomorskú krajinu.

Tým že nie je chemicky spracovávaná, je mimoriadne bohatá na morské minerály ako napríklad sodík alebo horčík a skvelý je aj fakt, že stačí používať iba polovičné množstvo soli ako ste boli zvyknutí. Je to vďaka jej intenzívnej slanosti. Vďaka tomuto benefitu vám doma vydrží dlhšie ako obyčajná kuchynská soľ zo supermarketu. Najlepšie pochopíte ten rozdiel, keď ju ochutnáte.

Ešte ste nevyskúšali našu jedinečnú morskú soľ? Tak teraz je ten správny čas, aby ste posunuli svoje jedlá na vyššiu úroveň, vďaka použitiu tohto kvalitného prírodného daru mora.

Všetky naše produkty nájdete na našom e-shope www.solnicka.sk.